Historia firmy:

1991

Firma ENIGMA została założona dnia 1.09.1991 jako spółka cywilna (s.c.) i wpisana do rejestru działalności gospodarczej pod numerem 27/91 i nazwą Szkoła Jazdy ENIGMA. Za swą siedzibę obrała sobie budynek o numerze 14 na skrzyżowaniu dwóch ulic w centrum miasta Kielc: Buczka (obecnie I. Paderewskiego) i Solnej. W budynku tym rozmieściliśmy się na całym II piętrze (400 m kw. powierzchni). Zaczynaliśmy od prowadzenia kursów prawa jazdy na kat. A i B, następnie w 1993 roku otworzyliśmy szkołę językową prowadzącą kursy j. angielskiego, niemieckiego, francuskiego i włoskiego. Zorganizowaliśmy 6 w pełni wyposażonych we wszystkie potrzebne pomoce audio i wideo sal wykładowych oraz zatrudniliśmy wysoko wykwalifikowanych lektorów (w tym Native Speaker ‘a).

 

 

Biuro odpowiedzialne za zapisy kursantów czynne od 9 do 15 było obsługiwane przez panią Małgorzatę.

Zatrudniliśmy 14 instruktorów z co najmniej 5 letnim stażem, oraz zakupiliśmy samochody szkoleniowe i przystosowaliśmy je do prowadzenia kursów praktycznych nauki jazdy.

1995

W 1995 roku wymieniliśmy cały tabor samochodów szkoleniowych na nowe pojazdy. Marki samochodów którymi prowadziliśmy szkolenie to:

 • Fiat 126p
 • Fiat Cinquecento
 • Fiat Punto
 • Polonez Caro

Jako pierwszy ośrodek nauki jazdy w Kielcach zakupiliśmy nowego Fiata Punto na potrzeby szkoleniowe.
W tym samym roku wydaliśmy pocztówkę – cegiełkę rozprowadzaną w kioskach RUCH-u.

1996

Na początku 1996 roku ukazał się artykuł w prasie, a po nim cykl audycji radiowych, który rozpętał istną burzę dyskusji o systemie szkoleń przyszłych kandydatów na kierowców.
W czerwcu 1996 roku rozpoczęliśmy prowadzenie szkoleń na kategorię prawa jazdy B+E popularnie zwaną kategorią na lawety.
Pod koniec 1996 roku otworzyliśmy naszą pierwszą z 6 wszystkich filii w Skarżysku Kamiennej Miasta w których powstały nasze filie w kolejności powstawania:

 • Skarżysko-Kamienna, ul. Zielna
 • Starachowice, ul. Radomska
 • Ostrowiec Świętokrzyski, ul. 3 Maja
 • Busko-Zdrój, ul. Batorego
 • Pińczów, Pl. Wolności
 • Jędrzejów, ul. 11 Listopada

1997

W 1997 roku wszyscy instruktorzy w Szkole Jazdy ENIGMA przeszli przeszkolenie na stopień “0” i “1” ratowników drogowych. Szkolenie zostało zorganizowane przez Polski Związek Motorowy w siedzibie firmy.

1998

Ze względu na coraz większą liczbę osób chętnych na kursy prawa jazdy zapisujących się w naszej firmie w roku 1998 oddaliśmy do użytku nowe 2 sale wykładowe.
Rok 1998 przyniósł także kolejną wymianę samochodów. Tym razem były to FIATY UNO, takie same pojazdy jakie służyły do egzaminowania kandydatów na kierowców w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
O nowych samochodach obszernie pisała prasa lokalna.
Nowymi samochodami szkoleniowymi braliśmy udział w “MAJÓWCE RADNYCH KIELC” związanej z próbą J. Stewarda na torze rajdowym w Miedzianej Górze pod przewodnictwem Prezydenta Miasta Kielc – Pana B. Borkowskiego. Na temat majówki również znalazły się artykuły w prasie.

Po pracy był też czas na spotkania integracyjne. W ciągu roku było ich kilka. A oto zdjęcia z firmowego ogniska w Domaszowicach koło Kielc. Tematem przewodnim podczas rozmowy były trudne przypadki szkoleniowe i zawiłości nowych przepisów ruchu drogowego.

Spotkanie wigilijne 1998 roku

2000

W 2000 roku Wspólnie z Komendą Miejską Policji w Kielcach zorganizowaliśmy happening pod hasłem : “WyjdĄ na prostą” związany m.in. z bezpiecznym poruszaniem się po drogach.
2000

2001

Rok 2001 czyli 10 lecie istnienia SZKOŁY JAZDY ENIGMA zakończyliśmy wyszkoleniem prawie 15000 przyszłych kierowców (dokładnie 14866 osób na kategorie A,B,T,C,E+B,E+C). Był to niewątpliwie ogromny sukces, jeżeli chodzi o rynek Kielecki. Pod koniec 2001 roku nastąpiła zmiana nazwy firmy. Obecnie firma nosi nazwę “Ośrodek Szkoleń ENIGMA”, w skład którego wchodzą:

Szkoła Jazdy ENIGMA
Szkoła Języka Angielskiego ENIGMA ENGLISH CENTRE
Studio Komputerowe ENIGMA CYBERTECH


Teraz przedstawimy Państwu skróconą wersję kroniki firmowej na wesoło 🙂
Lata 1991 – 2006

2007

We wrześniu 2007 roku rozpoczęliśmy szkolenia praktyczne na nowych pojazdach szkoleniowych – były to Nissany Micra.
W sumie zakupiliśmy 10 sztuk nowiutkich Nissanów Micra w tym jeden z automatyczną skrzynią biegów, i rozpoczęliśmy nowy okres w szkoleniu kandydatów na kierowców.

Rok 2007 zakończyliśmy wspólnym firmowym spotkaniem Wigilijnym

2008

W 2008 roku rozpoczęliśmy szkolenia na kategorię B1 dla 16 latków. W tym celu zakupiliśmy przystosowany do tej kategorii pojazd m-ki Daihatsu Cuore.
Jak pokazała historia kategoria ta cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem pośród młodzieży. W pierwszym roku na szkolenie na kategorię B1 zapisało się ponad 150 młodych osób. W większości były to osoby, które w Szkole Jazdy ENIGMA odbyły szkolenie na kartę motorowerową.

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie naszymi kursami prawa jazdy dołączyli do nas nowi instruktorzy.

W lutym tego roku pierwsi nasi kursanci podeszli do egzaminu na Nissanie Micra z automatyczną skrzynią biegów. Od tego momentu coraz więcej osób (nie tylko niepełnosprawnych) wybierało pojazd z automatyczną skrzynią biegów do nauki na prawo jazdy jak również na egzamin.

Z A L E T Y JAZDY POJAZDEM Z AUTOMATYCZNĄ SKRZYNIĄ BIEGÓW

 • Bardzo wysoki komfort podróży. Kto raz zakosztował jazdy automatem, rzadko powraca do ręcznej skrzyni biegów.
 • Auto ma tylko dwa pedały – hamulca i gazu, lewa noga odpoczywa – nie ma sprzęgła.
 • Ruszamy z miejsca puszczając pedał hamulca, samochód ruszy również na wzniesieniu bez staczania się do tyłu. Samochód nigdy nie zgaśnie na światłach, przy ruszaniu na wzniesieniu ani podczas gwałtownego hamowania. Nie trzeba wykonywać żadnych czynności przy zmianie biegu – możemy poświęcić więcej uwagi na to, co się dzieje wokół nas na drodze. Podjeżdżając do skrzyżowania tylko wciskamy pedał hamulca a gdy się upewnimy o możliwości jazdy po prostu wciskamy pedał gazu – wszystkie inne czynności wykonają się same, a my opuszczamy skrzyżowanie bez stresu.
 • Całe 30 godzin szkolenia praktycznego jest poświęcone na jazdę, nie musimy się uczyć przez parę godzin jak ruszać z miejsca, zmieniać biegi na wyższe i niższe, czy hamować tak, żeby nie zgasł.
 • Egzamin zdaje się na tym samym samochodzie, na którym uczyło się jeździć. Podczas egzaminu nasze poczynania nie są rejestrowane kamerami, więc odpada stres z tym związany. Po nabraniu praktyki w ruchu drogowym możemy zdać dodatkowy egzamin praktyczny na samochodzie z ręczną skrzynią biegów i otrzymamy prawo jazdy kat. B bez ograniczeń –DO TEGO EGZAMINU PRZYGOTUJEMY CIĘ SZYBKO I BEZSTRESOWO W PROMOCYJNEJ CENIE. W takim przypadku nie trzeba uczęszczać na żadne kursy teoretyczne ani praktyczne. Nie ma też ponownego egzaminu teoretycznego.
 • Mamy te same uprawnienia do prowadzenia pojazdów jak na kat. B, również możemy ciągnąć odpowiednie przyczepy.
 • Praktycznie każda fabryka samochodów produkuje modele aut ze skrzyniami automatycznymi, zautomatyzowanymi lub bezstopniowymi, którymi będziemy mogli jeździć. Wybór aut używanych z automatyczną przekładnią jest również bardzo duży – od aut małych (Smart, Opel Corsa, Nissan Micra) do aut luksusowych, które standardowo są wyposażane w taką przekładnię

Z TEJ OKAZJI PRZYGOTOWALIŚMY SPECJALNĄ ULOTKĘ

Rok 2008 tradycyjnie zakończyła wspólna firmowa WIGILIA 

2009

Na początku roku opublikowaliśmy zdjęcia i film z trasy egzaminacyjnej na kategorię A, A1, tak aby nasi kursanci mogli jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu państwowego. Na trasie zaznaczyliśmy i opisaliśmy najważniejsze miejsca, z którymi kursanci mają największe problemy. Poskutkowało to zwiększeniem zdawalności egzaminów państwowych praktycznych.

W 2009 roku rozpoczęliśmy szkolenia kandydatów na kierowców kategorii A, A1, B, B1, B+E na nowym placu manewrowym znajdującym się przy stadionie Korony Kielce ul. Ściegiennego. Poniżej kilka zdjęć z placu:

W tym też roku wprowadziliśmy do szkolenia nowy motor Suzuki Intruder M1800R, który od początku cieszył się bardzo dużym powodzeniem wsród kursantów – ale z racji jego rozmiarów i wagi jeździć mogli nim tylko Ci którzy bardzo dobrze radzili sobie na Suzuki GN 250.

W październiku tego roku na zaproszenie wojewody kieleckiej pani Bożentyny Pałki – Koruby Szkoła Jazdy ENIGMA wzięła udział jako “ciało doradcze”w konferencji na temat poprawy BRD (Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego). Podczas spotkania w sali konferencyjnej (okrąglaku) Urzędu Wojewódzkiego zostały wypracowane nowe standardy BRD, które od tego momentu zaczęliśmy wcielać w życie.

Po konferencji otrzymaliśmy specjalne podziękowanie od Pani wojewody.

2010

Od 10-01-2010 w zakresie kategorii C i C+E jeździmy z naszymi kursantami po naszym własnym nowym placu manewrowym znajdującym się w Kielcach przy ul Pakosz 64. Kursanci chwalą sobie to, że nie muszą dojeżdżać już na jazdę, tylko od razu bez straty czasu rozpoczynają ćwiczenia praktyczne. Dodatkowym atutem placu jest przystanek komunikacji publicznej znajdujący się przy samym wejściu na plac.

W lipcu 2010 roku instruktorzy z naszej Szkoły Jazdy na prośbę zaprzyjaźnionego salonu Suzuki poprowadzili jazdy testowe pod nazwą SUZUKI MOTOR CARAVAN TOUR (Karawana Suzuki). Impreza zgromadziła bardzo dużą ilość ludzi zainteresowanych odbyciem jazd testowych na motorach m-ki Suzuki. Trasa prowadziła poprzez miasto do drogi ekspresowej w kierunku Warszawy, na którym to odcinku jeźdźcy mogli przetestować wybrane przez siebie maszyny. W sumie ponad 140 osób wzięło udział w testach maszyn, a niektórym tak się spodobała jazda, że postanowili zakupić nowe motory.

Ze względu na bardzo dużą ilość kursantów chcących uczyć się w naszej szkole w październiku b.r. przygotowaliśmy nową salę wykładową w pełni przystosowaną do potrzeb przeprowadzania wykładów na prawo jazdy wszystkich kategorii – tym sposobem Ośrodek Szkoleń ENIGMA dysponuje już 3 salami wykładowymi.

2011

W kwietniu 2011 roku wprowadziliśmy do szkolenia na kategorię A nowy motocykl – Yamaha YBR250. Kursanci, którzy przesiedli się z Suzuki GN 250 bardzo chwalili sobie nowy pojazd. Na początku ustawiła się długa kolejka oczekujących na jazdy nowym motorem, po około 3 miesiącach sytuacja się unormowała. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć Yamahy wykorzystywanej w Szkole Jazdy ENIGMA do szkoleń kandydatów na kierowców kategorii A.

Ponieważ zainteresowanie kategorią B1 prawa jazdy przerosło nasze oczekiwania, zdecydowaliśmy się wprowadzić w Szkole Jazdy ENIGMA kolejny pojazd szkoleniowy na tą kategorię – wybór padł również na Daihatsu Cuore tym razem w fioletowym kolorze.

2012

W 2012 roku zmieniliśmy naszą starą stronę internetową na nową, którą obecnie Szanowny Kursanci Szkoły Nauki Jazdy ENIGMA przeglądasz. Jeżeli uważasz, że coś powinniśmy poprawić, zmienić, lub dodać prosimy napisz do nas: enigma@home.pl. Za wszelkie uwagi serdecznie dziękujemy.

Ze względu na zmianę przepisów dotyczących zdawania kursantów na prawo jazdy kategorii B1, jako jedyna firma w Kielcach zdecydowaliśmy się na zakup nowych pojazdów do egzaminów państwowych przeprowadzanych w WORD Kielce. Po zakończeniu szkolenia podstawowego kursant wybiera pojazd, który mamy dla niego podstawić na egzamin.
Francuski pojazd m-ki Ligier w nadwoziu 3 drzwiowym z silnikiem 0,5 L oraz składany w Polsce Quad m-ki Romet ATV 200.


29-08-2012r ENIGMA – jako jedna z pierwszych szkół nauki jazdy w Kielcach wprowadziła nowy pojazd szkoleniowy do nauki jazdy na kategorię B. Pojazdem tym jest Toyota Yaris z silnikiem o pojemności 1,33L, identycznym jak pojazdy służące do egzaminowania kandydatów na kierowców w zakresie prawa jazdy kat. B

Zamówiliśmy 10 sztuk nowiutkich Toyot, aby nasi kursanci mogli uczyć się jeździć na takim samym pojeździe na jakim będą później zdawać egzamin państwowy. Poniżej prezentujemy zdjęcia pierwszego z nich. We wrześniu zakupiliśmy jeszcze jeden pojazd.

Ze względu na dużą ilość kursantów do szkolenia od 01-09-2012 roku rozpoczął pracę w Szkole Jazdy ENIGMA nowy instruktor Andrzej Kubiec (nr instruktora TK 0355). Od pierwszych dni swojej pracy dał się poznać kursantom jako bardzo rzeczowy i sympatyczny nauczyciel. Życzymy mu wraz z innymi kolegami-instruktorami wszystkiego najlepszego, na nowej ścieżce pracy zawodowej.

kubiec

W październiku w naszej Szkole Jazdy wymieniliśmy pojazd do szkolenia kursantów w zakresie prawa jazdy kategorii B+E. Od tego momentu kursanci uczą się u nas jeździć na takim samym pojeździe jak w WORD Kielce. Jest to Volkswagen Transporter T5 Caravela.


Rok 2012 zakończyliśmy tradycyjnym spotkaniem wigilijnym, na którym złożyliśmy sobie najlepsze życzenia świąteczno noworoczne, a następnie spożyliśmy świąteczne potrawy.

2013

2013 rok rozpoczeliśmy od wprowadzenia do szkolenia następnej Toyoty Yaris.
W tym też roku przenieśliśmy się ze szkoleniem na wszystkie kategorie prawa jazdy: A,A1,A2,AM,B,B1,B+E,C,C+E,D – na nowy plac manewrowy mieszczący się przy ul. Transportowców 15 (hala Makro). Plac ma powierzchnię 3500 m2, jest ogrodzony, idealnie wyasfaltowany, posiada namalowane stanowiska do wykonywania ćwiczeń praktycznych nauki jazdy, tak samo jak plac egzaminacyjny WORD Kielce. Jest doskonale oświetlony (poniżej film z nocnego szkolenia na placu), posiada toaletę i bar do obsługi kursantów. Dodatkowo w przypadku opadów atmosferycznych kursanci mogą schronić się pod zadaszeniem. Na dzień dzisiejszy (marzec 2014 roku) jest to najlepszy plac manewrowy do ćwiczeń w Kielcach.

2014

Na początku tego roku otworzyliśmy przy naszej szkole nauki jazdy pracownię psychologiczną.
Pracownia Badań Psychologicznych ENIGMA jest prywatną placówką, która świadczy usługi w zakresie badań psychologicznych. Pracownia zajmuje się diagnostyką psychologiczną związaną z orzecznictwem psychologicznym, oraz posiada wszelkie wymagane zezwolenia, które są niezbędne do prowadzenia badań psychologicznych oraz wystawiania odpowiednich orzeczeń i opinii. Pracownia Badań Psychologicznych ENIGMA jest wpisana do Rejestru Pracowni Psychologicznych prowadzonym przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego pod numerem 53/14. Pracownia Badań Psychologicznych ENIGMA dzięki nowoczesnej aparaturze oraz testom rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, umożliwia rzetelną i obiektywną ocenę predyspozycji psychologicznych, motorycznych i intelektualnych pracowników.

W pracowni psychologicznej znajduje się:

 • sala do badań zbiorowych, w której przeprowadzane są testy psychologiczne (testy osobowości, temperamentu oraz sprawności umysłowej),
 • sala do badań aparaturowych zaopatrzona w ciemnię kabinową, aparat krzyżowy, stereometr, wirometr, miernik czasu reakcji; które sprawdzają funkcjonowanie procesów myślowych, oraz sprawność psychomotoryczną,
 • pokój psychologa, w którym przeprowadzane są wywiady psychologiczne,
 • Przy pracowni psychologicznej znajduje się również poczekalnia dla osób badanych, minibarek, oraz toaleta.

Pracownia psychologiczna jest wyposażona w sprzęt elektroniczny umożliwiający archiwizację danych osobowych, oraz nowoczesny sprzęt komputerowy, który umożliwia szybkie przetwarzanie wyników badań, wystawianie odpowiednich orzeczeń i rachunków.


 2016

W marcu 2016 roku zakupiliśmy najnowszą ciężarówkę do szkolenia na kategorię C i CE: Man TGL 12.250. Jest to taki sam pojazd jak ten który jest wykorzystywany przez kielecki WORD do egzaminowania kandydatów na kierowców. Jesteśmy jedyną firmą w Kielcach (marzec 2016) posiadającą identyczny pojazd ciężarowy jak centrum egzaminacyjne.